הסכמי שיתוף במקרקעין

הסכם שיתוף במקרקעין הינו הסכם בין שותפים בדבר ניהול המקרקעין המשותפים, השימוש בהם, חובותיהם וזכויותיהם. בהסכם השיתוף ניתן להעניק לכל שותף חזקה ייחודית בחלק מהמקרקעין.
ניתן לרשום הסכם שיתוף בלשכת רישום המקרקעין  ומשנרשם ההסכם כוחו יפה כלפי כל אדם שנעשה שותף בהמשך וכלפי כל אדם אחר.
הסכם אשר לא נרשם בלשכת רישום המקרקעין יהיה תקף רק כלפי הצדדים החתומים על ההסכם.  

 

כאשר מצוין בנסח טאבו שיש הסכם שיתוף במקרקעין יש עיין בו תחילה, לפני רכישת המקרקעין מפני שההסכם יחייב את הקונה. כל המעוניין זכאי לראות הסכם שיתוף הנמצא בתיק בלשכת רישום המקרקעין. ברכישה במושה (כשאין פרצלציה) קונים יחד בשותפות – חלק יחסי בלתי מוגדר בנכס.

 

דיצה גרומן משרד עו"ד, מתמחה בדיני מקרקעין, בעריכת הסכמי שיתוף בין שותפים, בקרקעות מוסדרות ובקרקעות שלא עברו פרצלציה.

 

הגבלות בהסכם שיתוף: 
תניה בהסכם שיתוף השוללת או מגבילה זכות שותף לעשות עסקה בחלקו -  תקפה עד ל-5 שנים. ביהמ"ש רשאי להתעלם מתניה בהסכם שיתוף השוללת או מגבילה את הזכות לפירוק למעלה מ-3 שנים, ולצוות על פירוק השיתוף למרות קיום התניה אם נראה לו צודק בנסיבות העניין בשל הרצון לקיים הליכי מקרקעין ולא למנוע מבעלי מקרקעין לממש זכויותיהם.

כל שותף רשאי לעשות עסקה בחלקו במקרקעין ללא צורך בהסכמת יתר השותפים. אין לשותפים זכות קדימה ברכישת המקרקעין למעט בני זוג יורשים, יורשים של משק חקלאי וכד'.


במשרדנו תקבלו טיפול יסודי, יחס אישי, הקשבה הבנה, ומתן מענה ייחודי לצרכים שלכם.
הייצוג המשפטי נעשה בשיתוף ובשקיפות מלאה מול לקוחותינו, ואנו זמינים לתת מענה בכל עת, לכל שאלה, סוגיה או בקשה שלכם בתחומי התמחותינו.

פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר או בטל': 03-7513337, 052-6262068 ונשמח לעמוד לשירותכם.