שכירות דירה

שכירות היא אחת מחמשת הזכויות במקרקעין. שכירות הינה זכות מוגדרת לזמן קצוב וכנגד תשלום ומחולקת לסוגי שכירויות:

1. שכירות קצרה
הינה שכירות לתקופה של עד 5 שנים - אין חובה לערוך חוזה שכירות קצרה בכתב ואין חובה לרשום זכות זו בלשכת רישום במקרקעין. 

2. חכירה
שכירות לתקופה של בין 5 ל- 25 שנים. כאשר בין 5 ל - 10  שנים אין חובה לרשום בלשכת רישום המקרקעין , אך יש דרישה שהחוזה יערך בכתב. מעל 10 שנים חובה לרשום בלשכת רישום מקרקעין וקיימת גם חובת עריכת החוזה בכתב.

3. חכירה לדורות 
שכירות לתקופה של מעל 25 שנה. קיימת חובת רישום בלשכת רישום מקרקעין  וחובת עריכת המסמך בכתב.

 

דיצה גרומן משרד עורכי דין, מתמחה בדיני מקרקעין, עורך הסכמי שכירות דירה.

 

חוזה שכירות דירה הינו בין החוזים השכיחים ביותר, וברוב המקרים הוא אינו מסובך, חוזה זה צריך לשקף את רצונם של הצדדים ולסכם את ההסכמים אליהם הגיעו. מטרת חוזה השכירות הוא להסדיר את זכויותיהם וחובותיהם של השוכר והמשכיר .

 

ישנם מספר סעיפים מהותיים עליהם צריכים הצדדים לתת את דעתם, כגון:

1. ביצוע שינויים בנכס - בהתאם להסכמות הצדדים יש לעגן בחוזה נושא זה. לעיתים השוכר מעוניין לעשות שינויים בנכס כגון: בניית קיר לבנים או קיר גבס, שבירת קיר, התקנת מזגן ועוד. על מנת למנוע חיכוכים מיותרים, מוטב שעניין זה יוסדר בחוזה בעת עריכתו.

2. מטרת השימוש בדירה - צריך להיות מצוין במפורש בחוזה השכירות כדי למנוע מצב בו המשכיר השכיר את הדירה לצרכי מגורים, והשוכר משתמש בנכס לצרכים משרדיים. 

3. הפסקת החוזה - מומלץ לקבוע החוזה אפשרות ליציאה מוקדמת מהחוזה בהודעה מראש של פרק זמן קבוע ומתואם בין הצדדים. סעיף מעין זה יוכל לשרת את האינטרסים של שני הצדדים לחוזה.

4. הפרת חוזה - אם החוזה הופר, צד, הרואה עצמו נפגע מהפרת החוזה, יכול לפעול באחת משלוש דרכים. לפנות לבימ"ש לאכיפת החוזה, לבקש את ביטולו של החוזה, או לבקש פיצוי. הפיצוי יתבקש במידה ונגרם נזק לנפגע בגין ההפרה אך לא ניתן או לא כדאי לנפגע לאכוף את החוזה.

5. מתן ערבויות - נוסף לחתימת השוכר על חוזה השכירות  ומתן ערבות עצמית עבור נזקים, מקובל להחתים את השוכר וערבים על שטר בטחון,להחתים צד ג' בתור ערב, או לבקש ערבות בנקאית מאת השוכר.


במשרדנו תקבלו טיפול יסודי, יחס אישי, הקשבה הבנה, ומתן מענה ייחודי לצרכים שלכם.
הייצוג המשפטי נעשה בשיתוף ובשקיפות מלאה מול לקוחותינו, ואנו זמינים לתת מענה בכל עת, לכל שאלה, סוגיה או בקשה שלכם בתחומי התמחותינו.

פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר או בטל': 03-7513337, 052-6262068
ונשמח לעמוד לשירותכם.