צוואה הדדית

צוואה הדדית הינה צוואה אשר נערכת בדרך כלל ע"י עורך דין במסמך אחד או בשני מסמכים שונים, בו זמנית. בצוואה הדדית קובעים בני הזוג הוראות זהות, הדדית בנוגע לרכושם, לאחר מותם. כל אחד מבני הזוג מסכים עם אשר נכתב בצוואתו של בן הזוג האחר ומצווה את רכושו לבן הזוג שנותר בחיים. ניתן לקבוע בצוואה הדדית יורש אחר יורש וגם יורש במקום יורש.

 

היה ואחד הצדדים ירצה לבטל את הצוואה ההדדית, לביטול הצוואה לא יהיה תוקף אלא אם הצד המבקש לבטל את צוואתו ימסור הודעה בכתב לצד האחר בדבר רצונו לבטל את הצוואה. מקרה כזה יגרום לביטול שתי הצוואות מפני שבביטול צוואה אחת, אינטרס ההסתמכות בדבר זהות הצוואות אינו קיים יותר, ומשכך בטלה גם צוואתו של בן הזוג האחר.

 

במידה ובן הזוג מבקש לבטל את צוואתו ההדדית לאחר פטירת בן הזוג האחר, עליו לבקש להסתלק מהצוואה במקרה וטרם חולק העיזבון, או להשיב את הירושה שקיבל מכח הציווי בצוואת בן הזוג שנפטר במקרה והעיזבון של בן הזוג שנפטר חולק.
קיימת אפשרות בחוק  לתת לבני זוג לקבוע בצוואות ההדדיות הוראות אחרות בדבר האפשרות ביטול הצוואה ההדדית כל עוד לא תיכלל הוראה בצוואה שבגינה לא ניתן יהיה לבטל את הצוואה ההדדית בחיי בני הזוג, מפני שהוראה כזו נוגדת את עיקרון היסוד של חופש הציווי.

 

פסיקה תקדימית: מותר לשנות "צוואה הדדית"

http://my.ynet.co.il/pic/news/04022007/03108070.c13.pdf

 

בני זוג כתבו צוואה משותפת, בה הסכימו להעביר את רכושם לילדיהם לאחר מותם. האשה נפטרה והבעל שלימים נישא לאחרת, החליט להוריש את רכושו לאשתו החדשה ולבתם המשותפת. ילדי האשה הראשונה ערערו – ונדחו. 

בית המשפט העליון דחה ערעור של בני משפחה, שאביהם נישל אותם מהירושה לאחר שנישא לאחרת. שופטי העליון קבעו באורח תקדימי, כי מותר לשנות צוואה הדדית.


במשרדנו תקבלו טיפול יסודי, יחס אישי, הקשבה הבנה, ומתן מענה ייחודי לצרכים שלכם.
הייצוג המשפטי נעשה בשיתוף ובשקיפות מלאה מול לקוחותינו, ואנו זמינים לתת מענה בכל עת, לכל שאלה, סוגיה או בקשה שלכם בתחומי התמחותינו.

פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר או בטל': 03-7513337, 052-6262068 ונשמח לעמוד לשירותכם.